Morgen 21 juni om 4.42 u onze tijd, is het zomerzonnewende. Een jaarlijks terugkerende gebeurtenis die toch een speciale energie meebrengt.
Wat is een ‘zonnewende’?

We starten met een beetje Latijn: Solstitium betekent zonnestilstand. De zon schittert op deze dag op zijn hoogste of laagste punt boven de horizon, om dan weer stilaan naar beneden of naar boven te gaan. Het lijkt alsof de zon even ‘stil hangt’ op dat hoogste punt. Een natuurlijke optische illusie.
Bij de zomerzonnewende betekent dit dat we de langste dag van het jaar doorleven en het luidt ook de zomer in. De winterzonnewende kunnen we een donkere periode afsluiten met de kortste dag van het jaar en dit tijdstip luidt dan meteen de astronomische winter in.
Wanneer we het woordje ‘wende’ gaan verklaren, betekent dit ommekeer, keerpunt. Het moment waarop de zon zich op een keerpunt bevindt.
Overal hetzelfde? Of toch niet?
Er is ook een verschil tussen het noordelijk en zuidelijk halfrond. In het middelpunt van de belangstelling staan de keerkringen. Daar draait het om bij de zonnewendes.
Noordelijk halfrond | Zuidelijk halfrond |
December: winterzonnewende | December: zomerzonnewende |
Juni: zomerzonnewende | Juni: winterzonnewende |
Kreeftskeerkring | Steenbokskeerkring |
Kreeftskeerkring en Steenbokskeerkring?
Wat zijn dat voor kringen?
Deze keerkringen zijn de parallellen van de evenaar. Zij duiden de uiterste punten (lijnen) aan waar de zon loodrecht op de aarde – het zenith – kan schijnen.
In het Noordelijke deel is dit de Kreeftskeerkring. In het Zuidelijke deel noemt dit de Steenbokskeerkring.
Waarom die namen?
Die namen zijn 2000 jaren geleden gegeven. Wanneer de zon in juni op zijn hoogste punt stond in het noordelijk halfrond, vertoefde ons gele bolletje in het dierenriemteken ‘Kreeft’.
Wanneer de zon in december in het zuidelijk halfrond op zijn hoogste punt stond, was dit in het teken ‘Steenbok’.
Hoe gemakkelijk kan het leven soms zijn.
Is equinox een zonnewende?

Nee. Alles draait rond de verschillende Aarde-assen die betrokken zijn bij de zon.
Bij een equinox staat de rotatieas (aardas) van de Aarde evenwijdig met de zonnestralen. De rotatieas loopt van noord naar zuid.
Bij een zonnewende spelen de evenaar, Kreeftskeerkring (Noordelijk halfrond) en Steenbokskeerkring (zuidelijk halfrond) een rol en lopen van West naar Oost.
Bij equinoxen zijn de dag en nacht even lang doordat de rotatieas evenwijdig loopt met de invallende zonnestralen. Dit gebeurt in maart en september.
Bij zonnewendes staat de zon op zijn hoogste (zomerzonnewende) of laagste punt (winterzonnewende) aan de horizon. Dit gebeurt respectievelijk in juni en december in het Noordelijk halfrond, in december en juni in het Zuidelijk Halfrond.
Astrologische betekenis van een zonnewende
Het echte astronomische en astrologisch tijdstip van de zomerzonnewinde is in 2025 op 21 juni om 4.42 u (onze Europese Tijd). Net zoals met maanstanden en dierenriemtekens, heeft de zonnewende op energetisch niveau een invloed of uitwerking over verschillende dagen. Zie verder bij Spirituele betekenis.
De zon staat in kreeft. Plannen die eerder gesmeed zijn, vragen nu om onderzoek of deze levensvatbaar en haalbaar zijn. Zijn ze uit te voeren? Zijn de obstakels die op deze weg liggen, te overwinnen?
Kreeft heeft de drang om actie te ondernemen, maar enkel die zaken waar je met hart en ziel achterstaat.
Overdenk even je plannen en intenties, slaap er een nachtje over.
Een zonnewende (in kreeft) heeft ook als betekenis dat er een punt van balans en harmonie bereikt is. In oude culturen werd dit als een heilig moment beleefd. Het is trouwens niet evident om volledige balans en harmonie in het leven te vinden. De zonnegoden en -godinnen werden vereerd.
Spirituele betekenis van een zonnewende

We zijn de Aarde dankbaar voor zijn overvloed die het gegeven heeft de afgelopen maanden. Ook dankbaar voor de zon die dankzij zijn sterke en positieve energie alles heeft laten groeien en bloeien. Kijken we even naar de prachtige bloemenweides, het fruit, de groenten, … in het kort; het Natuurlijke Leven waarvan wij slechts een deeltje zijn. Dankzij het Natuurlijke Leven dat wij mogen leven.
De zonnewende nodigt ons uit om ons terug te verbinden met het licht en de kracht van zowel het universum als onze eigen kracht.
De zomerzonnewende nodigt ons ook uit om dankbaar te zijn voor onze bereikte doelen die we eerder gesteld hebben. Het is tijd om andere persoonlijke doelen te stellen en deze in het licht te zetten. Hiervoor worden we aangemaand om het oude los te laten en ruimte te scheppen voor het nieuwe.
Vieren van zonnewendes
Toen
In oude culturen werden de zonnewendes dagenlang gevierd. Zonnegoden en -godinnen werden vereerd vanwege de overvloed, het licht, … Demonen werden verdreven met allerlei rituelen, het licht werd verwelkomd en duisternis werd verjaagd, vernieuwing werd gevierd en verwelkomd.
Nu
Doordat steeds meer mensen bewuster worden, zijn er ook meer activiteiten die georganiseerd worden rond de zonnewendes.
In Scandinavië wordt Midsommar gevierd. Het is een traditioneel festival met dans, drank en romantieK
In Alaska (Fairbanks) wordt sinds 1906 Midnight Sun Game gespeeld. Dit is een honkbalwedstrijd en het is daar dan bijna 24 uren licht.
Hier in de omtrek:
-Tintelhoeve in Putte organiseert zaterdag van 14 tot 22.30 u activiteiten. Openingscirkel, Cacaoceremonie, Zangcirkel…
-Ook Natuurpunt springt mee op de kar. Zij organiseren een natuurwandeling aan Fort 7 in Wilrijk. Inschrijven voor 18 juni was verplicht. Het is te laat om deel te nemen … maar hey… misschien volgend jaar?
-In Katwijk aan Zee in de Soefi Tempel vanaf 10.30 u tot 17 u worden meditaties en zingen gedaan.
-Te Laarne wordt een gratis concert gegeven tussen 19.30 u en 23 u.
-In Erpe-Mer wordt een Sound Journey georganiseerd maar deze is volzet. Niet getreurd!! Misschien volgend jaar.
Of doe je eigen ritueel: alleen of in groep
-Schrijf een liefdesbrief aan de zon. Lang, kort, triestig, grappig, poëtisch… het maakt niets uit.
Geschreven? Vouw de brief dubbel en stuur hem het universum in. Verbrand de brief in een vuurvast kommetje.
-Deel een maaltijd, poëzie, verhalen, gezangen, muziek, dans, … met anderen
-Maak een aardemandala en geef hem een speciaal plaatsje.
-Pen je nieuwe intenties neer voor de volgende maanden.
Wat ga ik doen?
Al een hele tijd had ik besloten om te gaan voor mijn Reiki Master. Je hebt daar 2 niveaus in: Practioner (behandelaar, Master A) of het iets langere en moeilijker traject van Teacher (Master B) na het behalen van Master A. Je kan geen Teacher worden zonder eerst behandelaar te zijn.
Zaterdag 21 juni tussen 10 u en 13 u wordt ik ingewijd als Reiki Master Practioner. Seichem Master volgt nog. Energetisch zal dit heel wat teweegbrengen, omdat de Master heelt op zielsniveau.
Vanaf zondag start ik aan mijn opleigingstraject als Reiki /Seichem Teacher. Over een jaartje hoop ik hiervoor ingewijd te worden. Misschien komen niet zoveel leerlingen op mijn pad, maar al is het maar eentje… .
Dat mijn inwijding Reiki Master net op de zomerzonnewende valt, voelt heel speciaal aan.
Tot slot:
Geniet van jullie zomerzonnewende… eender hoe je het viert, beleeft, ervaart, … .
Mady Maeriën 20/6/25